Részvételi filmes workshopok

ERDÉLY SZÉKELYVARSÁG VOL. 1.

2022. Április – 1 hetes részvételi filmes tábor
Csoportvezetők: Halász László, Haragonics Sára, Peszleg Barnabás és Szabó Sipos Tamás

Résztvevők: 14 fiatal (15-20 évesek)

Lebonyolító szervezet: Caritas

2022 Áprilisában a romániai Caritas felkérésére tartottunk részvételi filmes tábort Székelyudvarhely mellett. A tábort Halász László kollégámmal és két volt ELTE-s hallgatóval tartottuk. A résztvevők szakiskolába járó magyar és roma fiatalok voltak Marosvásárhely, Gyergyószentmiklós és Székelyudvarhely térségéből, sokan motiválatlanok életcéljaik tekintetében. A szervezők egy olyan tábort szerettek volna a fiataloknak, ami összekovácsolja a különböző térségből érkezőket és ahol a filmezés és a kikapcsolódás mellett önismereti feladatokon keresztül kooperációs és feladatmegoldó készségeket is fejlesztenek, illetve fókuszálhatnak a jövőbeli terveikre. A tábor megtervezésénél próbáltunk a pályaorientációra, a jövőképpel való foglalkozásra, a motiváció növelésére, felszabadításra és magabiztosság erősítésére fókuszálni, illetve fontosnak tartottuk a kooperációs feladatokat, mivel sok fiatal nem ismerte egymást korábbról.

ERDÉLY SZÉKELYVARSÁG VOL. 2.

2023. Április – 1 hetes részvételi filmes tábor
Csoportvezetők: Halász László, Haragonics Sára, Peszleg Barnabás és Szabó Sipos Tamás

Résztvevők: 14 fiatal (15-20 évesek)
Lebonyolító szervezet: Caritas

A 2023-as székelyvarsági filmes workshop célja, ezért alapprogramja is hasonló volt a 2022-es évihez. Annyi különbség volt, hogy a résztvevő fiatalok picit jobb szociális helyzetből érkeztek mint előző évben és a szervezők azt kérték, hogy csak négy napos legyen a foglalkozás, mert nem bírnának többet. Készítettek képeslap filmeket, reklámfilmet, román-magyar együttélésről fikciót, dokumentumfilmet, animációt és áldokumentumfilmet és egysnittes videóklippet.

SIKLÓSBODONY

A részvételi videó helye a részvételi akciókutatásban és a civil társadalomtudományban – 2022. Nyár – 2023 ősz
Résztvevők: 6 fiatal (16-35 évesek)
Csoportvezetők: Bozsó Ági, Haragonics Sára, Oblath Márton, Simon Rebeka
Lebonyolító szervezet: ESSRG

Siklóbodonyban már dolgoztam együtt korábban Oblath Márton társadalomkutatóval és Bartáné Somogyi Ginával, aki a helyi szervező a faluban. A workshop sorozat célja az volt, hogy a helyi kamasz résztvevők videókon keresztül kutassák saját helyüket a közösségben és azt, hogy mit jelent a közösséghez tartozni. A havonta megrendezett egy napos workshopokon így ehhez fejlesztettünk ki új gyakorlatokat. Reklámfilmek, osztott képernyős érzelem filmek és egy fikciós film készült a foglalkozások alatt. 

DOMBÓVÁR:

Az én Dombóvárom – 2017. Ősz (2×3 napos foglalkozás)
Csoportvezetők: Haragonics Sára és Grosch Nándor
Résztvevők: 7 gyerek (9-13 évesek)
Lebonyolító szervezet: Autonómia Alapítvány


2017-ben Dombóváron tartottunk workshopot Grosch Nándorral, ahol a projekt célja az integráció, az érzékenyítés elősegítése volt a helyi lakosokkal együttműködve. A projektre az Autonómia Alapítvány kért fel minket, akik 2017-től egy három éven keresztül tartó esélyteremtő fejlesztési programot valósítottak meg Dombóvár szegregált területein. A kamera itt egy dialogikus és demokratikus térben „dolgozott”. A résztvevő gyerekek közül két-két gyerek Dombóvár szegregált részeiről jött, ketten pedig egy jobb módú környékről, Új Dombóvárról. A hat napos workshop eredményeképpen négy kisfilmet készítettek, amikben a négy településrészt mutatták be. Ennek a munkának fontos célja volt a roma és nem-roma lakosság közötti kapcsolat elősegítése, az elfogadás és érzékenyítés erősítése. A film vált a kommunikáció alapvető eszközévé, interjúkat készítettek egymással, forgattak egymás otthonában, a kamera egyfajta hidat alkotott a két nagyon különböző társadalmi rétegből érkező gyerekcsoport között.

BÁTA:

Életünk sztorija – Dokumentumfilmes workshop

  1. Október – 2017 március (10 foglalkozás)

Csoportvezetők: Haragonics Sára és Manuel F. Contreras

Résztvevők: 15 kamasz (12-17 évesek)

Lebonyolító szervezet: Autonómia Alapítvány

2016-ban Bátán, egy Tolna megyei kis faluban tartottunk foglalkozást Manuel F. Contreras dokumentumfilm rendezővel, ahol helyi roma kamaszokkal filmeztünk: közösen létrehoztuk az Életem sztorija című dokumentumfilmet. Azáltal, hogy közösen dolgoztunk, forgattunk, egyfajta eszközt adtunk a kezükbe arra, hogy kezdjenek valamit a helyzetükkel, hogy megmutathassák az életüket úgy, ahogy azt ők látják és ezáltal a saját közösségüktől is elismerést kaphassanak. Az elkészült 30 perces filmet először Bátán, a Művelődési Ház nagytermében vetítettük, ahova több osztályt is elhoztak a helyi iskolából. A záróvetítést az Autonómia Alapítvány szervezésében az egykori Doku Artban tartottuk, ahol egy filmes, szakmai közönség találkozhatott a civil szféra képviselőivel. Nagyon fontos volt számunkra, hogy egy kisközösség a saját helyzetéről, a saját szemszögéből tudjon mesélni, hogy ne mi beszélgessünk velük, hanem ők egymással. Ennél a projektnél a fókusz a kisebbségi reprezentáció lehetőségének megteremtésén volt és a társadalmi többség „csak” mint célközönség jelent meg.

PÉCS:


Pécs részvételi film workshop – Tom Lantos Alapítvány
2019.10.10 – 20. (2 nap foglalkozás)
Résztvevők: 4 Roma nő
Csoportvezetők: Haragonics Sára és Járdány Bence
Lebonyolító szervezet: Tegyünk Egymásért Szociális Szövetkezet


2019 őszén felkérést kaptunk a Tom Lantos Alapítványtól, hogy a pécsi Tegyünk Egymásért Szociális Szövetkezet “Roma nők a közéletben” című projektjén belül „Így dolgozunk mi” elnevezésű program keretében részvételi filmes foglalkozást tartsunk. A foglalkozás során közösen egy promó filmet készítettünk a résztvevő Roma nőkkel, hogy fánksütő munkahelyteremtő projektükre, egy food truck-ra tudjanak gyűjteni.

GHÁNA:

  1. November (3 napos workshop), Tamale, Ghana

Résztvevők: 6 mentális betegséggel küzdő felnőtt, 3 hozzátartozó és 2 ápoló
Csoportvezetők: Haragonics Sára Erminia Colucci


Ghánában Erasmus tanulmányaim keretében volt lehetőségem workshopot tartani mentális betegséggel élőknek és hozzátartozóiknak. A résztvevők nagy része muszlim volt és mivel angolul nem beszéltek, ezért tolmácsokkal dolgoztunk, ami rendkívül lelassította a folyamatot. Erminia Colucci (vizuális pszichológia professzor), az angliai Middlesex Universityről és Ursula Reed (antropológus) a King’s College Londontól szervezték a workshopot, ők már évek óta végeznek különböző kutatásokat Ghánában. A  projekt célja az volt, hogy megjelenítsük a Covid, vagy a karantén hatásait mentális betegséggel élőkre Ghánában. A workshopon Erminia a vizuális pszichológia oldaláról közelített, én a részvételi filmes tudást hoztam. A projekt során a résztvevők lerajzolták saját történetüket (volt, aki életében akkor rajzolt először), közösen storyboardot készítettek a két számukra legtöbbet jelentő történetről, majd megfilmesítették azokat.

SZOMOLYA:

10 év múlva ugyanitt – 2019. Február (2 nap foglalkozás)

Résztvevők: 19 fiatal (14-20 évesek)

Csoportvezetők: Bihari László, Halász László, Haragonics Sára

Lebonyolító szervezet: Parforum

2019 februárjában a szomolyai fiatalok saját jövőképükhöz kapcsolódóan vizsgálták a rossz és a jó vezető kérdését a British Council People2People programjában szociodramatikus foglalkozásokon keresztül. Mi, a Zöld Pók Médiaműhellyel a program utolsó két napjára kaptunk felkérést, hogy egy részvételi filmes műhely keretében a gyerekek filmet forgassanak a legfontosabb megállapításaikról. A résztvevők írták a forgatókönyvet és alakították a szereplőket, ők kezelték a kamerát és közreműködtek a vágásban is.

GILVÁNFA: Részvételi filmezés – média eszközök – digitális identitás

2017. Augusztus – 2 nap foglalkozás
Résztvevők: 8 gyerek (9-14 évesek)
Csoportvezetők: Bihari László, Csörgits Hunor, Halász László, Haragonics Sára, Nagy István és Pápai Gergely
Lebonyolító szervezet: Zöld Pók Médiaműhely


2017 nyarán Gilvánfán tartottunk a Számá Dă Noj!  – Vigyázz Reánk! Egyesület keretében működő Kászá dăsztyisză – Nyitott Ház tanodájában mélyszegénységben élő gyerekeknek játékos, filmes workshopot. A riport jellegű, önreflektív film és fotó készítés, a helyi, személyes történetek, a gyerekekre nézve érvényes állítások és közös gondolkodás voltak a program céljai. A filmet készítő gyerekek nem úgy mutatták be a falujukat, mint ahogy a felnőttek beszélnek a hátrányos helyzetű Gilvánfáról. Nem ragadtak le a problémáknál, hanem lenyűgözve meséltek arról, ami körülveszi őket.

BUDAPEST – ARTEMISSZIÓ ALAPÍTVÁNY:

Integrációs filmes workshop a Bokréta fesztiválon – 2020. Szeptember

Résztvevők: 10 fiatal (14-20 évesek)

Csoportvezetők: Haragonics Sára, Halász László és Eichner Hanna

Lebonyolító szervezet: Artemisszió Alapítvány
A 2 napos foglalkozást Budapesten élő 14 és 20 év közötti menekült és magyar fiataloknak tartottuk. A workshop célja az volt, hogy a filmezésen keresztül a különböző kulturális háttérből érkező fiatalok párbeszédbe kezdjenek, a klasszikus részvételi filmes workshop gyakorlatait és a katalizátor módszer gyakorlatait alkalmazva.

INDONÉZIA:
2023.01.11-13. Yogyakarta, Indonézia

Résztvevők: 25 felnőtt: mentális betegséggel küzdő, gondozó, orvos és kutató

Csoportvezetők: Haragonics Sára és Erminia Colucci

Az Universitas Gadja Mada pszichológia tanszékének szervezésében valósult meg a workshop, amit Erminia Colucci, vizuális pszichológussal tartottunk. Első gyakorlatként Stop-motion Állatkertet csináltunk, majd videóüzeneteket készítettek. A feladat első részében a következő kérdésről kértük, hogy beszélgessenek: Mi az a legalapvetőbb üzenet, amit a mentális betegségekkel kapcsolatban fontosnak tartasz elmondani az indonéz embereknek? Majd önállóan kellett megírniuk és rajzolniuk az üzenetüket. Felvették egymás prezentációit, majd visszanéztük közösen a videókat és pszichológiai és technikai reflexiós kört tartottunk.  A második nap minden kiscsoport ezekből az üzenet videókból választott egyet, amelyből fikciós filmet forgatott. A forgatás előtt azt kértük tőlük, hogy rajzolják le öt képben, amit kitaláltak. A film címe maga az üzenet, a filmben fix képek legyenek (állványról vegyék) és nem beszélhetnek benne.